TAŞITLARA İNİŞ VE BİNİŞLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


Taşıtlara binerken ve inerken (sürücü hariç) sağ kapılar kullanılmalıdır. Taşıtlara biniş ve inişlerde sol kapının kullanılması kara yolu üzerinde seyir halindeki sürücülerin dikkatini dağıtabileceği gibi, trafiğin akışını engelleyebilir ve taşıttan inen yolcuyu da tehlikeye sokar. Bu nedenle kara yolunu kullanan taşıt sürücülerini rahatsız etmemek ve kazalara sebep olmamak için yolcular taşıtların sağ kapısını kullanmalıdır.


Ancak, taşıtlara biniş ve inişler için ayrı kapılar tahsis edilmiş ise, kapılar tahsis amacına uygun kullanılmalıdır.

Aynı kapıdan inilip binilen metro gibi taşıtlara binenler, inenlere öncelik vermelidir. Yine metro istasyonlarına girişlerde yürüyen merdivenler kullanılırken, gidiş yönüne göre merdivenin sağ tarafında durulmalıdır. Yürüyen merdivenin sol tarafı yürüyerek daha hızlı ilerlemek isteyenlere ayrılmalıdır. Metro istasyonunda bulunan asansörler yaşlı, hamile, çocuklu, engelli ve hastaların kullanması içindir, mecbur kalınmadıkça meşgul edilmemelidir.


Her türlü taşıta binerken ve inerken taşıtın tamamen durması beklenmelidir. Hatalı davranışlarda bulunan kişiler nezaketle uyarılmalıdır.