Evinizde evcil hayvan beslemekten hoşlanıyorsanız hangi hastalıkların hayvanlardan insanlara bulaştığını da bilmeniz gerekir. Hayvanlardan insanlara bulaşan rahatsızlıklarla ilgili bilgileri uzmanların yaptığı açıklamalardan öğreneceğiz.
Anthrax (Şarbon) Bacillus anthracis: Sıcak kanlı hayvanların bulaştırdığı hastalığı insanlar derilerinden, solunum yolu veya yiyecekler vasıtasıyla alabiliyor. Hastalık insanda akciğerlerde ödem,deride püstül, iç organlarda kanama, aşırı bitkinliğe neden oluyor.
Hayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar
Brucellosis (Yavru atmaHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Hasta olan sığır, koyun, keçi gibi hayvanların sütleri, diğer atık ve salgılarına doğrudan temas yoluyla bulaşan hastalık, insanda dalgalı ateş, terleme, halsizlik ve kas ağrıları ile seyreder. Hastalık, erkeklerde kısırlık, kadınlarda düşüğe neden olabilir.


Clostridial Disiase (TetanozHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Memeliler, kuş ve balıktan insana bulaşan hastalığın insanlar için en büyük tehlikesi yara enfeksiyonu. Bakteri, gıdalar üzerinde ürediği zaman gıda zehirlenmesine yol açıyor.


Leptospirosis (Sarılık, Yavru AtmaHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Evcil ve vahşi hayvanlardan enfekte olmuş hayvanların idrarı, kontamine olmuş toprak ya da suyla geçen bulaşıcı hastalık, insanlarda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor.


Listeriosis: İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreden bulaşıcı hastalık.


Lyme DiseaseHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklarİnsanlarda eklem, deri lezyonları ve diğer organ bozukluklarına neden olur. )Geyik, köpek ve fareden kene ısırığı ile geçiyor.


Psittacosis (Papağan HastalığıHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Muhabbet kuşu, güvercin, papağan,hindi, ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşan hastalık deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor. Hastalık bulaşıcı.


Salmonellosis: Kanatlı, domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısıyla kontamine olmuş pişmemiş gıdaların sindirimi ile bulaşan hastalık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor ve bulaşıcı.


Tetanoz (Kazıklı HummaHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Ot yiyenlerin dışkısıyla kontamine olmuş topraktan, etkenin yaraya bulaşmasıyla insana geçen hastalık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor. Hastalık bulaşıcı.


Tuberkuloz (VeremHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreden bulaşıcı hastalık sığır ve maymunlardan sindirim ve solunum yoluyla geçiyor.


Infectious hepatitis A-virus: Maymunlardan direkt temas yoluyla insana geçen hastalık, karaciğer ve dalakta büyüme, kaslarda ağrı, bitkinlik, ateş ve sarılığa yol açıyor.


İnfluenza (GripHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Domuz, fare, köpek ve kuşlardan direkt temasla insana geçen hastalık, halsizlik, ateş, öksürük, nezle ve başağrısına neden olur. Salgın şeklinde seyredebilir.


Rabies (KuduzHayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar Beyinde öldürücü tahribat yapan akut hastalık etçiller ve yarasalardan hasta hayvanın ısırmasıyla ve solunum yoluylabulaşıyor.


Toxoplasmosis: Kedilerin dışkılarında bulunan parazit yumurtalarından bulaşan hastalık kadınlarda erken doğuma neden olabiliyor.