Mide şişkinliği çoğu insanın sorunları arasında yer alıyor. Peki bu mide şişkinliği neden oluyor öğrenmek ister misiniz? Mide şişkinliğinin nasıl geçtiği ve sebepleri ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızda okuyacaksınız.

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?
Mide şişkinliği arada her insanda görülmektedir. Mide şişkinliği stres, fazla yemek yemek v.b bir çok etken sonucu oluşabilir. Mide şişkinlikleri eğer hafif ve kısa süreli şişkinlikler olarak seyretmiyorsa mutlaka doktor kontrolü altında tedavi edilmesi gerekiyor.


Uzmanlar, mide şişkinliklerinde gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumları şöyle sıralıyor:


- 3 günden uzun süreli açıklanamayan şişkinlik


- Karın ağrısı ile birlikte görülen mide şişkinliği


Bazı kişilerde, süt ve süt ürünleri yenildikten sonra süt şekerinin sindirilememesi sonucunda süt şekeri tahammülsüzlüğü (laktoz intoleransı) nedeniyle gaz ve şişkinlik ortaya çıkar.


Kuru fasulye, kuruyemiş, bakliyat, Brüksel lahanası, yulaf gibi sindirimi güç bazı besinler, midede şişkinlik ve gaz nedenidir.


Sindirim sisteminiz biraz duyarlı ise ya da spastik kolon gibi bir sindirim rahatsızlığınız varsa, gaz ve şişkinlik sizi sürekli olarak rahatsız edebilir.


Besinlerin hızlı yenilmesi ve iyi çiğnenememesi de bağırsakları şişirir. Geçmeyen şişkinlik ve ağrı; bağırsak tıkanması, divertikülit, apandisit, safra taşı, mide ülseri veya tümör gibi birçok önemli hastalığın belirtisi olabilir.