Düşük ayak nedir, neden olur, hakkındaki önemli bilgiler ve tedavi yöntemleriyle ilgili tüm önemli bilgilere sizler için araştırmış olduğum yazımızdan ulaşabilir, kafanıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Düşük Ayak Nedenleri
Talipes; Ayağın yukarı kaldırılamaması halidir.


Düşük Ayak tanımı, ortopedik, nörolojik yada sistemik bir sağlık sorunu nedeniyle ayak bileğinin dorsifleksiyon becerisinin yukarı çekilme kısmi yada tamamen kaybını ifade etmektedir. Düşük ayağın nedenleri iyi araştırılmalı tedavisi için izlenecek yollar nedenine uygun şekilde seçilmelidir.


Düşük ayak günlük yaşamı özellikle yürüme ve merdiven inip-çıkma gibi aktiviteleri olumsuz etkilemekte ayak bileğinde yaşanan hareket/kontrol kaybı ayağın ya da ayak ucunun yere sürtünmesine neden olmaktadır.


Bu yazı düşük ayak sorunu yaşayanlar ile bu konuda bilgi arayanları bilgilendirmek amacıyla kaleme alınmıştır, bu nedenle yazım dili sadeleştirilmiştir. Yazı kaleme alınırken düşük ayak sorunu olan kişilerin bir hekimin kontrolünden geçmiş olacakları varsayılmıştır eğer düşük ayak sorunu nedeniyle bir hekime başvurmadıysanız lütfen önce bir hekime başvurunuz.


Düşük Ayak ve Normal Yürüme


Sebebi ne olursa olsun Düşük Ayak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur ve her geçen gün daha çok insan bu sorun nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Düşük ayak ortopedik, nörolojik ya da sistemik bir sorun nedeniyle ayak bileğinin doğal hareketliliğinin kaybolmasını ifade eder.


Ayak bileği dendiğinde tek bir bölge anlaşılmakta fakat bu bölgede iki farklı eklemleşme yer almaktadır, bunlar talokrural ve subtalar eklemlerdir. Bu iki farklı eklemin oluşturduğu dört farklı hareket ayak bileğinin temel hareketleri olarak adlandırılmaktadır :


Vücudumuzda meydana gelen herhangi bir hareketin oluşması için gerekli temel kriterler mevcuttur. Bu kriterleri düşük ayak sorunu ekseninde inceleyecek olursak şu verilere ulaşırız.


1-Ayak bileği eklemi normal eklemde görülen hareket açılarına sahip olmalıdır.


2-Ayak bileğinin yukarı kaldırılması ya da yukarıda tutulmasından sorumlu olan kaslar çalışır durumda olmalıdır


3-İlgili kaslara uyarı getiren ara birimler ve sinir lifleri iletim özelliğine sahip olmalıdır.


4-İlgili kaslara uyarım emrinin çıkış noktası olan beyin ve ilişkili yapılar işler durumda olmalıdır.
Bu koşulların hepsi sağlandığında sağlıklı bir hareketten bahsedilebilir eğer bu koşullardan biri yada bir kaçı sağlanamıyorsa hareketi sağlıklı kılmak üzere müdahale etmek gerekir. Bu çerçevede yürüme son derece karmaşık ve çok yönlü bir fonksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.


Her insanın kendine özgü bir yürüyüş biçimi olmakla beraber tüm insanlarda yürüyüş sırasında yapılan ortak hareket biçimleri vardır ve bu hareket biçimleri yürüyüş döngüsü içinde tanımlanmıştır.