Çok uyumak gerçekten sağlık açısından oldukça zararlı. Bugün fazla uyuduğum için kendimi sersem gibi hissediyorum ama napalım bir pazarımız var. Çok uyumanın sebepleri ve normal uyumayla ilgili kısaca bilgileri bu yazımızda okuyacaksınız.


Neden Çok Uyunur?
Günlük aktivitelerin devam etmesi için, günlük yaşamda verimli olabilmek için gün içerisinde belirli süre uyumak gerekir. Günlük hayatta gereken uykuyu almazsak gün içerisinde bunun sıkıntısını fazlasıyla hissederiz.


Yani yeteri kadar uyku alınmazsa günlük aktivitelerde unutkanlık, sinirlilik, dikkat dağılması gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz.


Fakat bazı durumlardada fazla uyuruz. Fazla uyunulduğu zamanda problemler olabilir. Az uyumanın problem olduğu gibi çok uyumakta problemdir. Bunun sebebi araştırılmalıdır.


Bu düzensizliğin en büyük nedeni stres ve depresyon durumudur. Bu fazla uyumayla beraber sinirlilik ve öfke yaşamdan zevk almama gibi durumlar görülür.


Normal Uyku Nasıl Olur


Uyku konusunda bütün insanlar için geçerli olan normal bir süre yoktur. Fakat 6 veya 8 saat civarında uyku normal olarak kabul edilmektedir. Uyku süresi uykunun kalitesiyle alakalı birşeydir. Uyku sürekli bölünüyorsa uyku süresi bununla beraber artabilir. İyi bir dinlenme için uzun süre uyumak gerekiyor.