İğne yapmanızı kesinlikle size tavsiye etmem ancak iğne yapmayı yine de öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda iğnenin nasıl yapıldığıyla ilgili bilgileri okuyabilir, iğne yapmak hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?
Bu iğneler genellikle kaba ete şırınga ile verilir. Dikkat edilecek iki önemli konu bacak bitimiyle, kalça kemiğinin hizasında bulunan siyatik siniriyle, o bölgede bulunan damarların üzerine yapılmamasıdır, iğne yapılacak bölgeyi kalça üzerinde üçe
ayırabiliriz.


•Barthelemy noktası: Sağ veya sol kalça yarısının dış yüzüne,kalçaların birleştiği çizgiden kalça kemiğine doğru düz bir çizgi çizilerek bulunur.


•Fournier noktası: Kalçanın yukarı bölümünde kalan 1/3 parçasıdır.•Gaillot noktası: Kalçaların birleştiği çizginin 2 parmak ötesinde
işaretlenen yatay ve dikey çizgilerin kesiştikleri noktadır.


Sinirsel baygınlıkları önlemek için, iğne yapılan hastanın yüz üstü yatması daha uygundur. Dikkat edilecek nokta iğne yerlerinin iyiayarlanması, sinirlerin bulunduğu tehlikeli bölgeye yapılmamasıdır.İlacı vermeden önce, pompanın hafifçe çekilerek şırıngada kan görülmesi durumunda iğne yönünün değiştirilmesi gerekir.