Kol ağrısı hastalığı yaşıyor ve nasıl tedavi edileceğine dair bilgileri öğrenmek istiyorsanız sizler için oldukça faydalı olabilecek bir araştırmayı bu yazımızda paylaşmak istiyorum. Kol ağrısının nasıl geçtiğini öğrenmek istiyorsanız sizler için derlediğim yazımızı okuyabilir, önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.

Kol Ağrısı Nasıl Geçer?
Kol ağrısının tedavisindeki en önemi nokta nedenin belirlenmesi ve ona göre bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Bu nedenle muayene aşamasında çok dikkatli bir inceleme yapılmalı ve kesin neden belirlenmeye çalışılmalıdır. Neden belirlendikten sonra doktor çeşitli tedavi yöntemlerini önerebilir. Bu yöntemler istirahat, ilaç tedavisi yada cerrahi bir tedavi olabilir. Dediğimiz gibi bu nedenin belirlenmesi ve doktorun önerisine göre değişir. Yine ağrının şiddeti de tedavi yöntemi üzerine etkili olan bir durumdur.


Eğer kol ağrısı basit bir nedenden kaynaklanıyorsa herhangi bir ilaç tedavisine yada cerrahi tedaviye gerek yoktur. Bu durumda ağrılar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Tabi ki bu sürede ağır işlerden ve kolu yormaktan kaçınmak gerekir. Eğer bu süreç içerisinde herhangi bir ağır iş yapılırsa ağrı devam edebilir ve şiddetlenebilir. Yine doktorunuz bu ağrılar için sizlere hafif egzersiz önerilerinde de bulunabilir. Yine fizik tedavi seçeneği de mevcuttur.


Kol ağrıları eğer daha spesifik bir nedenden kaynaklanıyorsa doktorunuz burada sizlere ilaç tedavisi önerebilir. Özellikle kas gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar kol ağrılarında sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kaslarla ilgili ya da yangısal bir durum olduğunda kullanılır. Yine ağrı kesici ilaçlarda sıklıkla kullanılır.


Bazı bakteriyel enfeksiyonların da kol ağrısına neden olabileceği bilinmektedir. Eğer kol ağrısının nedeni bu bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyor ise; bu durumda antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir. Yine sinirlerden kaynaklanan bir durum söz konusu ise B vitamini kompleksleri de kullanılabilmektedir. Kısacası önemli olan kol ağrısının nedenidir. Nedene göre değişik ilaçlar kullanılabilmektedir.


Kol ağrıları için diğer bir tedavi seçeneği ise cerrahi tedavilerdir. Kol ağrısının nedeni herhangi bir kırıksa bu durumda cerrahi tedavi uygulanabilir. Kol ağrısının en büyük sebeplerinden olan boyun fıtığı da eğer ilerlemiş ise bu durumda da cerrahi müdahale gerekebilir. Boyun fıtığının ilk aşamalarında fizik tedavi ve ilaç tedavi etkili olabilmekteyse de daha ileri aşamalarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Yine bazı tümörler kol ağrısına neden olabilmektedir. Bu tümörlerden bazılarının operasyon ile alınması gerekmektedir.


Kısaca kol ağrısının tedavisinde neden çok önemlidir. Nedene göre basit istirahat, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale önerilebilir.