+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Doktor Olmak İçin Gereken Yetenekler

Doktor Olmak İçin Gereken Yetenekler, Doktor olmak bir çok gencin ideal istekleri arasında yer alıyor. Halk arasında da doktor ol hayatını kurtar gibisinden sözler bulunuyor. Doktorluk mesleğinin hangi özellikleri gerektirdiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımızdan doktorluk ...

Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doktor olmak bir çok gencin ideal istekleri arasında yer alıyor. Halk arasında da doktor ol hayatını kurtar gibisinden sözler bulunuyor. Doktorluk mesleğinin hangi özellikleri gerektirdiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımızdan doktorluk hakkında tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

TANIM İnsan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.

İsim: doktor.jpg Görüntüleme: 3990 Büyüklük: 57,6 KB (Kilobyte)

GÖREVLER - Hastayı muayene bölümüne alır, şikayetlerini sorar, - Steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, tansiyonunu ölçer, - Sağlıklı bebekleri ve erişkinleri hastalıklardan korumak için aşılama hizmetleri düzenler, - Hastanın durumuna göre özel testler veya röntgen incelemesi yaptırır, - Hastaların, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazarak alınacak ilaçları belirler. - Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar, - Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder, - Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Steteskop, - Kalp elektro cihazı, - Dil baskısı, - Otoskop (kulak muayene aleti), - Oftalmoskop (göz muayene aleti),

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Pratisyen hekim olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe ve belleğe sahip, - Kimya ve biyoloji konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Okumayı seven, meslek yaşamı boyunca tıptaki yenilikleri izleyen, - Dikkatli, sabırlı, gerektiğinde fedakarlıktan kaçınmayan, - Olayları derinliğine araştırma merakı olan, - İnsanlara karşı saygılı, onların duygularını anlayabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Pratisyen hekimler özel ve resmi hastanelerde, dispanserlerde, klinik, muayenehane vb. yerlerde görev yaparlar. Çalışma ortamı genellikle temizdir. Hekimlerin çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri vardır. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Pratisyen hekimler sağlık ocaklarında, ana çocuk sağlığı merkezlerinde, verem savaş dispanserlerinde, SSK hastanelerinde, çeşitli kurumların sağlık birimlerinde, devlet hastanelerinin acil servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde hekim ve yönetici olarak çalışabildikleri gibi kendi muayenehanelerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen üniversitelere bağlı tıp fakültelerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu fakültelere “Sayısal (SAY)” puan ile girilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Tıp fakültelerinde eğitim teorik ve uygulamalı olarak 6 yıldır. Birinci yıl içinde Fizik, Kimya gibi fen dersleri, ayrıca bazı tıp fakültelerinde tıbba başlangıç olmak üzere hücrenin yapısı ve görevleriyle ilgili dersler okutulmaktadır. İkinci ve üçüncü sınıflarda İnsan Vücudunun Anatomisi ve Fizyolojisi (yapısı ve işleyişi) ile Hastalıklardan Korunma ve Tedavi dersleri işlenir. Dördüncü ve beşinci sınıflarda hastane içinde hasta başı eğitimleri (klinik stajlar) yapılır. Altıncı sınıftaki tıp öğrencisine "intern" adı verilir. İnternler eğitim hastanesinde bir hekim gibi çalışarak iş başında eğitim görürler.

MESLEKTE İLERLEME Pratisyen hekimler "Tıpta Uzmanlık Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde Koruyucu Hekimlik, İyileştirici Hekimlik, Laboratuar ve Akademik ana dallarında yer alan uzmanlık dallarından birinde uzmanlaşabilirler.

BENZER MESLEKLER: Diş hekimliği, veteriner hekimlik.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Eğitim sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Türk Eğitim Vakfı gibi yardım kurumları tarafından verilen öğrenci kredisinden ve burslardan isteyen ve durumu uygun olan öğrenciler yararlanabilirler. - Hekimler resmi görevleri dışında serbest çalışma imkanları da olduğu için, iyi bir kazanç elde etme şansına sahiptirler. Kazanç, biraz da kişinin çalıştığı kente ve bilgi-becerisine göre değişmektedir.

Bilinmiyor
    Guest Bilinmiyor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kalp cerrahı olmak için hangi eğitimleri almalıyız

Kalp cerrah olmak için ilk lisede sayısal seçilmelidir.Sayısal okunmalıdır.Üniversiteye geçince ise tıp okunmalıdır.Toplam 6 yıl okunmalıdır.eğer uzman olmak isteyen ise 7 yıl okumalıdır.ve TUS sınavına girmelidir.O sınavda başarılı yani kazanırsa uzman kalp cerrahı olabilir.

Junior Member HANIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Veteriner olmak için gereken yetenekler

Ziyaretçi
    Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

meraba
    bn cerrah olmak istiom

Ziyaretçi

Red face selam

ben çok başarılı bir beyin cerrahı olmak istiyorum

Ziyaretçi

Herkes istiyo canim onu onemli olan calisip kazanmaktir,,

Ziyaretçi

Yaa peki hangi derslerde daha iyi çalişmamız gerekie günde kaç saat çalismaliyiz

kübra
    Guest kübra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben çocuk doktoru olmayı istiyorum

Ziyaretçi

nahhhhhhhhhh öyle kolaydı alırsınn

Ziyaretçi

çok güzel

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

ist.....l hangi ilimizdir küçük harflerle yazınız