+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Peri Bacalarının Oluşumu Özet

Peri Bacalarının Oluşumu Özet, peri bacalarının oluşumu kısaca özet - peri bacaları nasıl oluşmuştur kısaca - peri bacaları nasıl oluştu kısaca özeti - peri bacaları nasıl oluşmuştur kısa bilgi Kapodokya Roma İmparatoru Augustus zamanında ...

 1. #1
  Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  8.129

  Peri Bacalarının Oluşumu Özet  peri bacalarının oluşumu kısaca özet - peri bacaları nasıl oluşmuştur kısaca - peri bacaları nasıl oluştu kısaca özeti - peri bacaları nasıl oluşmuştur kısa bilgi

  Peri Bacalarının Oluşumu Özet


  Kapodokya


  Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik dönem yazarlarından Strabon Kapadokya Bölgesi’nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir.


  Bu günkü Kapadokya Bölgesi: Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.
  VOLKANLARIN PATLAMASI VE JEOLOJİK OLUŞUM


  Kaya yapısı:
  Kapadokya Bölgesi’ndeki Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ jeolojik devirlerde aktif birer volkandı. Bu volkanla birlikte diğer çok sayıdaki volkanların püskürmeleri Üst Miyosen’de ( 10 milyon yıl önce) başlayıp, holosen’e (Günümüze) kadar sürmüştür.


  Neojen gölleri altındaki yanardağlardan çıkan lavlar, platoda, göller ve akarsular üzerinde 100-150m. kalınlığında farklı sertlikte tüf tabakasını oluşturmuştur.


  Bu tabakanın bünyesinde tüften başka tüffit, ignimbirit tüf, lahar, volkan külü, kil, kumtaşı, marn aglomera ve bazalt gibi jeolojik kayaçlar bulunmaktadır. Ana volkanlardan püsküren maddelerle şekillenen plato, şiddeti daha az küçük volkanların püskürmeleriyle sürekli değişime uğramıştır.


  Üst Pliosen’den başlayarak başta Kızılırmak olmak üzere akarsu ve göllerin bu tüf tabakasını aşındırmaları nedeniyle bölge bugünkü halini almıştır.

  Peri bacaları nasıl oluştu:


  Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla “Peribacası” adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır.
  Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur.
  Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üsy kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır..


  Bu durum, peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisinden çok yagmur sularının yüzeydeki akışının daha önemli oldugunu ortaya koymaktadır. Yağmur sularının bu denli etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelismesine ise en önemli etken bitki örtüsünün azlıgı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.


  Resim adeta peribacaları müzesi olarak nitelendirilen Avanos’un Paşabağı mevkiinden çekilmiştir. Peribacalarının oluşumu ndan olgunlaşıp bozulmasına kadar bütün evreler görülmektedir.

 2. #2
  selena jepsen
  Guest selena jepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  işime yaradı teşekkürler

 3. #3
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  teşekkür ederim güzel bilgiler

 4. #4
  l3yJeweLy
  Guest l3yJeweLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Bbbbbbaasldakkak  Güzel Konu Kardsm güzel bilgi paylasmisin .

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Ülkemizin başkentini küçük harflerle yazınız.

Benzer Konular

 1. Peri Bacaları Hakkında Kısa Bilgi
  By Jiraiya in forum Coğrafya
  Cevaplar: 58
  Son Mesaj: 06-01-2014, 06:46 PM
 2. Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?
  By Jiraiya in forum Coğrafya
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 05-22-2014, 09:51 PM
 3. Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler
  By Jiraiya in forum Faydalı Bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-13-2013, 03:24 PM
 4. Peri Bacaları Fotoğrafları
  By Jiraiya in forum Faydalı Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2012, 10:33 AM
 5. Peri Bacaları
  By Neslihan in forum Gezelim Görelim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2012, 02:23 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1