+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler

Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler, peri bacalarının oluşumu ile ilgili bilgi - peri bacalarının oluşumu kısa bilgi - peri bacalarının oluşumunda etkili olan faktörler Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik ...

 1. #1
  Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  8.129

  Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler  peri bacalarının oluşumu ile ilgili bilgi - peri bacalarının oluşumu kısa bilgi - peri bacalarının oluşumunda etkili olan faktörler


  Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler

  Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik dönem yazarlarından Strabon Kapadokya Bölgesi’nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir.


  Bu günkü Kapadokya Bölgesi: Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.


  Peri Bacalarının Oluşumuyla İlgili Kısa Bilgiler  VOLKANLARIN PATLAMASI VE JEOLOJİK OLUŞUM


  Kaya yapısı:
  Kapadokya Bölgesi’ndeki Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ jeolojik devirlerde aktif birer volkandı. Bu volkanla birlikte diğer çok sayıdaki volkanların püskürmeleri Üst Miyosen’de ( 10 milyon yıl önce) başlayıp, holosen’e (Günümüze) kadar sürmüştür.


  Neojen gölleri altındaki yanardağlardan çıkan lavlar, platoda, göller ve akarsular üzerinde 100-150m. kalınlığında farklı sertlikte tüf tabakasını oluşturmuştur.


  Bu tabakanın bünyesinde tüften başka tüffit, ignimbirit tüf, lahar, volkan külü, kil, kumtaşı, marn aglomera ve bazalt gibi jeolojik kayaçlar bulunmaktadır. Ana volkanlardan püsküren maddelerle şekillenen plato, şiddeti daha az küçük volkanların püskürmeleriyle sürekli değişime uğramıştır.


  Üst Pliosen’den başlayarak başta Kızılırmak olmak üzere akarsu ve göllerin bu tüf tabakasını aşındırmaları nedeniyle bölge bugünkü halini almıştır.


  Peri bacaları nasıl oluştu:


  Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla “Peribacası” adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır.
  Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur.
  Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üsy kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır..


  Bu durum, peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisinden çok yagmur sularının yüzeydeki akışının daha önemli oldugunu ortaya koymaktadır. Yağmur sularının bu denli etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelismesine ise en önemli etken bitki örtüsünün azlıgı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.


  Resim adeta peribacaları müzesi olarak nitelendirilen Avanos’un Paşabağı mevkiinden çekilmiştir. Peribacalarının oluşumu ndan olgunlaşıp bozulmasına kadar bütün evreler görülmektedir.
  Vi veri veniversum vivus vici, vox populi vox dei.

 2. #2
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  benim ödevim için çok önemliydi teşekkür ederim size elinize sağlık

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

ist.....l hangi ilimizdir küçük harflerle yazınız

Benzer Konular

 1. Peri Bacaları Hakkında Kısa Bilgi
  By Jiraiya in forum Coğrafya
  Cevaplar: 58
  Son Mesaj: 06-01-2014, 06:46 PM
 2. Peri Bacalarının Oluşumu Özet
  By Jiraiya in forum Faydalı Bilgiler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-22-2013, 11:55 PM
 3. Vitaminlerle İlgili Kısa Bilgiler
  By Jiraiya in forum Yaşam ve Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-25-2013, 08:59 AM
 4. Mineraller Hakkında Kısa Bilgiler
  By Jiraiya in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-21-2013, 10:24 PM
 5. Sodyum Hakkında Kısa Bilgiler
  By Jiraiya in forum Madenlerimiz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-21-2012, 06:07 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1