+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir?

Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir?, Hangi coğrafi keşifler yapılmıştır - coğrafi keşifler sonucunda hangi ülkeler keşfedilmiştir - dünyada yapılan coğrafi keşifler - yapılan önemli coğrafi keşifler Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılaredünyanın pek az yerini tanıyorlardı.Coğrafya ...

 1. #1
  Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  8.129

  Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir?  Hangi coğrafi keşifler yapılmıştır - coğrafi keşifler sonucunda hangi ülkeler keşfedilmiştir - dünyada yapılan coğrafi keşifler - yapılan önemli coğrafi keşifler

  Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılaredünyanın pek az yerini tanıyorlardı.Coğrafya bilgisinin artması ve gemicilikteki gelişmeler sonucu açık denizlere çıkan Avrupalılaryeni kıtalar ve ülkeler keşfetmeye başladılar.İşte Avrupalıların 15.yüzyılın sonunda başlatıp 16.yüzyıl boyunca da devam ettirdikleri yeni yerler bulma girişimlerine Çografi Keşifler denir. Keşiflerin Nedenleri: Keşiflerin nedenleri arasındadoğu ülkeleriyle doğrudan ticare yapmak için yeni yolların aranması başta gelir.Orta Çağda Doğudan gelen ipekbaharataltınelmasinci gibi değerli mallarAvrupaya iki önemli yoldan ulaşıyordu.Bu yollardan birincisiÇinden başlayıp Karadeniz kıyılarına ulaşan İpek Yoluydu.Bu yol Türklerin elindeydi.


  Atlas Okyanusu kıyısındaki bazı limanlar hızla gelişti ve büyük birer ticaret merkezi haline geldi. Coğrafi keşifler sonuçu Amerikada bir çok eski uygarlığın olduğu öğrenildi. Keşfedilen yerlerden bol miktarda Altın ve gümüş gibi değerli madenler ile çeşitli ham maddeler Avrupaya taşındı. Ticaretle uğraşan burjuva sınıfı zenginleşti ve güç kazandı. Burjuvalar soyluların topraklarını satın almaya başladılar. Böylece soylular eski güçlerini ve ayrıcalıklarını kaybettiler. Avrupalı devletler keşfettikleri yerleri egemenliklerine alarak sömürge imparatorluklarını kurdular.


  Yapılan En önemli coğrafi keşifler nelerdir?
  Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ve Hindistan’a ulaşılması
  Dünya’nın Çevresinin Dolaşılması
  Portekizli Macellan Dünya’nın yuvarlaklığını ispat et mek için sürekli olarak batıya doğru hareket etti. Fili pinler’de hayatını kaybedince bu seyahati yardımcısı Del Kano 1522’de tamamladı. Böylece dünyanın yu varlaklığı ispatlanmış oldu.


  Portekizli bir denizci olan Bartelmi Diaz 1 487’de Av rupa için yeni bir ümit kaynağı olan “Ümit Burnu”nu keşfetti. 1497de İtalyan asıllı Portekizli bir denizci olan Vasko dö Gama Hindistan’a ulaşmayı başardı. Böylece Hint ticaret yolu Portekizliler’in eline geçti.


  Amerika’nın Keşfedilmesi
  İspanyol denizcisi Kristof Kolomb 1492de Hindistan sandığı Amerika kıtasına ulaştı. Fakat buranın yeni bir kıta olduğunu Portekizli denizci Americo Vespuç çi ispatladı ve bu kıtaya “Amerika” adı verildi.

 2. #2
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  beğendim çok teşekkürler

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Ülkemizin başkentini küçük harflerle yazınız.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-30-2013, 09:43 PM
 2. Coğrafi Keşiflerin Avrupa'ya Etkileri Nelerdir?
  By Jiraiya in forum Genel Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-05-2012, 11:47 AM
 3. Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi
  By Jiraiya in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-2012, 11:59 AM
 4. Coğrafi Keşifler ve Sonuçları
  By Jiraiya in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-2012, 11:57 AM
 5. Coğrafi Keşifler Haritası
  By Sinem in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-23-2011, 11:34 AM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1