Türkiye'nin en önemli sanatçıları arasında yer alan ve yıllardır adından söz ettiren Aşık Veysel Şatıroğlu'unn yaşamı ve eserleriyle ilgili yaptığımız araştırmayı bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz...

Aşık Veysel Fotoğrafları

Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel (d. 25 Ekim 1894, Şarkışla, Sivas - ö. 21 Mart 1973), Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda iki gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.


Aşık Veysel Şatıroğlu Türküleri

Uzun İnce Bir Yoldayım,
Anlatamam Derdimi,
Arasam Seni Gül İlen,
Atatürk'e Ağıt,
Beni Hor Görme,
Beş Günlük Dünya,
Bir Kökte Uzamış,
Birlik Destanı,
Çiçekler,,
Cümle Alem Senindir,
Derdimi Dökersem Derin Dereye,
Dost Çevirmiş Yüzünü Benden,
Dost Yolunda,
Dostlar Beni Hatırlasın,
Dün Gece Yar Eşiğinde,
Dünyaya Gelmemde Maksat,
Esti Bahar Yeli,
Gel Ey Aşık,
Gonca Gülün Kokusuna,
Gönül Sana Nasihatim,
Gözyaşı Armağan,
Güzelliğin On Para Etmez,
Kahbe Felek,
Kara Toprak,
Kızılırmak Seni Seni,
Küçük Dünyam,
Ne Ötersin Dertli Dertli,
Necip,
Sazım,
Seherin Vaktinde,
Sekizinci Ayın Yirmiikisi,
Sen Varsın,
Şu Geniş Dünyaya,
Yaz Gelsin,
Yıldız (Sivas Ellerinde),