tansiyon düşürmek için ne yapılır - tansiyon düşürmek için neler yapılmalı - tansiyon düşürmek için ne içilir - tansiyon düşürmek için ne yapmak lazım

Evde Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon veya yüksek tansiyon denir. Kan basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır.


• Büyük tansiyon


• Küçük tansiyon


Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı, büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise, küçük tansiyondur. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olması HİPERTANSİYON’dur. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin normalden yüksek olması yeterlidir.


Hipertansiyon çok yaygın bir hastalıktır. Hipertansiyon, kalıcı sakatlık ve ölüm nedeni olan toplumsal bir sorundur.

Evde Tansiyon Nasıl Düşürülür?Yüksek Tansiyona İyi Geler Yiyecekler :


Kereviz : Bu sebze çin de asırlardır tansiyon düşürücü ilaç olarak kullanılmaktadır. Labaratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar kereviz özütünün hayvanların tansiyonunu önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.
Sarımsak : Sarımsak tansiyonu düşürmekle kalmaz aynı zamanda kolesterolüde düşürür. Haftada yaklaşık 30 gr sarımsak tüketmek tansiyonunuzu düzenleyecek ve kolesterolünüzü düşürecektir. Günde 1 diş sarımsak yemek yaklaşık olarak haftada 30 gr’ a tekabül eder.


Alıç : Saygın bir dergide yer alan bir makaleye göre alıç özütü damarları, özellikle de koroner atardamarları genişletmektedir. Bu bitki yüzyıllardır kalp ilacı olarak kullanılmaktadır. 250 ml. kaynar suya bir çay kaşığı kuru alıç ile güzel ve sağlıklı çay yapabilirsiniz.


Soğan : Soğanda sarımsak gibi kalp sağlığı ve tansiyon için son derece faydalı bir bitkidir.


Domates : Domates tansiyon düşürücü etkisi olan gamma amino butirik asit-GABA bakımından son derece zengin bir besindir.


Brokoli : Altı farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.


Havuç : Sekiz farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.


Semizotu : Magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olur. Semizotu magnezyum açısından son derece zengin bir bitkidir. Ayrıca baklagiller, işlenmemiş tahıllar zengin magnezyum kaynaklarıdır.