keçiboynuzu nerde yetişir - keçiboynuzu nerden alınır - keçi boynuzu nelere iyi gelir - keçi boynuzu ne işe yarar

Keçiboynuzu Nelere Faydalıdır?


Keçiboynuzu hem besleyiciliği yüksek hem de insan sağlığı açısından birçok faydaları olan şifalı bir bitkidir. Baklagiller familyasına mensup olan keçiboynuzu ağacı köken itibariyle Akdeniz bölgesine dayanmaktadır. Keçiboynuzunun faydaları çok çeşitli olduğu gibi keçiboynuzu kullanım şekilleri de farklı farklıdır. Keçiboynuzu tozu, keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu özü, keçiboynuzu nektarı, keçiboynuzu kürü gibi farklı doğal ürünler keçi boynuzunun faydalarından istifade edip hastalıklarına şifa bulmak isteyenlerin en çok başvurdukları keçi boynuzu tüketim şekilleridir. Keçi boynuzu tozu diğer adıyla harnup tozu özellikle kakaoya alerjisi olan veya kakao kullanmak istemeyenler tarafından hamur işi, tatlı, pasta gibi ürünlerde tercih edilmektedir. Ayrıca harnup pekmezi kahvaltılık olarak kullanılmaktadır. Daha özel amaçlara yönelik olarak çeşitli keçi boynuzu kürü tarifleri de halkımız tarafından rağbet görmektedir. Aşağıda keçiboynuzunun yararları ile ilgili bilgile bulacaksınız. Keçiboynuzunun faydalarını on bir ayrı maddede sizler için topladık. İşte harnubun faydaları:


Keçiboynuzunun Faydaları


1- Keçiboynuzu içerdiği gallik asit sayesinde bakteri ve virüslere karşı anti-septik etki yapar. Alerji oluşumunu engeller.2- Keçi boynuzu yüksek oranda E vitamini içermektedir.3- Keçiboynuzu (harnup) kalsiyum ve fosfor maddeleri bakımından zengindir.4- Keçiboynuzu tozu kahve ve kakao yerine kullanıldığında kafein tüketiminden kaçınmanıza yardımcı olur.5- Harnup kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
6- Keçi boynuzu vücudumuz için faydalı olan bazı proteinlere sahiptir.
7- Süt ürünleri kullanmak istemeyenler için harnup tozu iyi bir alternatiftir.
8- Keçiboynuzunun faydaları arasında ishali önleme de sayılmaktadır.
9- Keçiboynuzu içerdiği yüksek potasyum nedeniyle de yararlıdır.
10- Keçi boynuzu kalsiyum yönünden de zengindir.
11- Keçiboynuzunun faydalarından sonuncusu karaciğere iyi gelen şifalı bitki olmasıdır.
Keçiboynuzunun Karaciğere Faydası


Karaciğer sahip olduğu hayati görevler dolayısıyla vücudumuz için çok önemli bir organdır. Karaciğer, vücudun şeker metabolizmasını düzenler ve vücuttaki toksinleri yok eder. Bu yüzden karaciğerin iyi durumda olması insan sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Diyetinize keçiboynuzu eklemek karaciğeriniz için çok faydalı olacaktır. Çünkü keçiboynuzu karaciğere iyi gelen şifalı bir bitki olma özelliğine sahiptir.
Keçiboynuzu kullanımı ülkemizde son yıllarda televizyon ekranlarından geniş halk kitlelerine ulaşan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Ender Saraç gibi alternatif tıp ve şifalı bitkiler uzmanlarının da katkısıyla bir hayli artmıştır. Özellikle keçiboynuzunun sperm artırıcı etkisi, cinsel gücü ve performansı yükseltici etkisi keçiboynuzu kürü uygulayanların sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Keçibonyuzu satın almak için doğal ürünler satan dükkânlardan keçiboynuzu meyvesi alabileceğiniz gibi marketlerden de keçboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu tozu temin edebilirsiniz.

  • Keçiboynuzu faydaları sperm: En çok bahsedilen keçi boynuzunun faydaları sperm sayısını artırma ile ilgilidir. Afrodizyak özelliğe sahip olan keçiboynuzu sperm sayısını arttırdığı gibi cinsel güce de olumlu etki eder. İçeriğinde bulunan yüksek şeker miktarı keçiboynuzunun sperm faydasının ortaya çıkmasında etkilidir.
  • Solunum yollarına keçiboynuzunun faydaları: Harnup pekmezi faydaları ile ilgili yazımızda da değindiğimiz gibi keçiboynuzu bronşları açıcı etki yapar, göğsü yumuşatır, varsa göğüs ağrısını hafifletir.
  • Balgama ve öksürüğe iyi gelir. Astım rahatsızlığı olanlar için de keçiboynuzu faydaları olduğu söylenen şifalı bir bitkidir.
  • Keçboynuzunun faydaları arasında akciğer kanserini önleme etkisi de sayılmaktadır.
  • Keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu tozu faydaları açısından mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelir.
  • Harnup, sinir sistemini rahatlatıcı etki gösterir.
  • Keçiboynuzunu kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Küçük çocukların zekâ ve kemik gelişimi sırasında keçiboynuzu faydaları dolayısıyla ihmal edilmemesi gereken bir gıdadır.
  • Keçiboynuzu bol miktarda şeker bulundurduğundan dolayı hafızayı güçlendirir, dikkati artırır.
  • Sahip olduğu vitamin ve mineraller dolayısıyla keçiboynuzunun faydaları kemik erimesini de kapsar.

Keçiboynuzunun faydaları yukarıda da görüldüğü gibi çok çeşitlidir. Cinsel güçten, sindirim sistemine, solunum sisteminden iskelet yapısına vücudumuzun pek çok yeri için faydası olan harnup kullanımı kimi zaman tahmin edilemeyen zararlara da yol açabilir. Özellikle tıbbi bir ilaç tedavisi görüyorsanız kullandığınız ilaçlarla uygulamayı düşündüğünüz keçiboynuzu kürü birbirinin etkisini zayıflatabilir ve hatta olumsuz neticelere yol açabilir. Bu yüzden diğer doğal tedavi yöntemlerinde olduğu gibi keçiboynuzunun faydalarından yararlanmaya çalışırken de uzman kişilerden danışmanlık almakta sayısız yarar vardır.