keçiboynuzu tozu nasıl içilir - keçiboynuzu tozu nasıl yenir - keçiboynuzu tozu nasıl yapılır

Keçiboynuzu Tozu KullanımıHarnup Tozu


Keçiboynuzu sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlerin çeşitli rahatsızlıklara karşı tedavi ya da önlem olarak sıklıkla tükettiği şifalı bir bitkidir. Keçiboynuzunun faydaları keçiboynuzu meyvesi, keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu kürü gibi ürün ve uygulamalar yoluyla sağlanabileceği gibi keçiboynuzu tozu kullanımı ile de elde edilebilir. Bu yazımızda özel olarak keçi boynuzu tozunu ele alacağız. Yazımızın bazı yerlerinde harnup kelimesine de rastlayabilirsiniz. Keçiboynuzu tozu ile harnup tozu aynı şeyi ifade etmektedir.


Keçiboynuzu Tozunun Besin Değerleri


Enerji: OrtaProtein: OrtaYağ: DüşükDoymuş yağ: DüşükKolesterol: YokKarbonhidratlar: YüksekLif: YüksekSodyum: DüşükTemel vitamini: NiyasinTemel minerali: Kalsiyum


Keçiboynuzu meyvelerinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen harnup tozu, görünüş olarak çikolataya benzese de tat bakımından daha farklıdır. Keçiboynuzu tozu bazo tatlandırıcılar yardımıyla daha lezzetli hale getirilebilir. Keçi boynuzu tozu pasta ve tatlı yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Keçiboynuzu, lif dokusu ve kalsiyum minerali bakımından kakaodan zengin olmasının yanında daha az kalori taşıması bakımından da daha tercih edilebilir durumdadır. Keçiboyunuzu tozunun içeriğindeki karbonhidratlar sakaroz, aldoz şekeri ve galaktozdur. Keçibonyuzu ayrıca zamklı maddeler ve pektinler de bulundurur. Keçiboynuzu tozu çikolataya düşkün insanlar için sağlıklı bir alternatif teşkil etmektedir.


Keçiboynuzu tozu ile ilgili bir uyarı: düşük karbonhidrat tüketimi gerektiren diyetleri uygulayanların harnup tozundan uzak durmalarında fayda olabilir. Keçiboynuzu tozunu satın alırken ağzı sıkı kapatılmış ve iyi muhafaza edilmiş ürünleri tercih etmenizde keçiboynuzu tozu faydaları açısından yarar vardır. Zaten artan keçiboynuzu tozu kullanımı ile birlikte keçiboynuzu tozu fiyatı düşmüştür. Keçiboynuzu tozunun kullanımı ile satın alımı arasında geçen sürede harnup tozunu serin, ışık almayan, nem, küf ve haşerelerden uzak bir yerde saklamanızda fayda vardır.


Keçiboynuzu Tozu Nasıl Kullanılır


Keçiboynuzu tozunu normal un yerine kullanıyorsanız her bir birim unun dörtte biri yerine keçi boynuzu tozu dörtte üçü yerine yine normal un kullanmalısınız. Keçi boynuzu tozunu çikolata yerine kullanıyorsanız her 30 gram çikolata için 3 yemek kaşığı keciboynuzu tozu ve 2 yemek kaşığı kadar su kullanınız. Kakao tozunun tersine keçiboynuzu tozu yap barındırmaz. Bu yüzden keçiboynuzu tozu erimez, yanar. Ayrıca, keçiboynuzu tozu kürü insan tenini rahatlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Keçiboynuzu tozu kilo aldırırmı, keçiboynuzu tozu nasıl içilir, keçiboynuzu tozu nasıl yapılır.
Keçiboynuzu Tozu Kullanımı-Keçiboynuzu Tozu Faydaları


Keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesi ve keçiboynuzu kürlerinin yanında keçiboynuzu tozu da bazı hastalıklara karşı bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Keçi boynuzu bulundurduğu yüksek şeker oranı nedeniyle çikolataya alternatif olarak gösterilmektedir. Hatta, çikolata kadar lezzetli olmasa da keçiboynuzu tozu (harnup tozu) çikolataya göre daha bazı önemli avantajlara sahiptir. Bir kaşık keçiboynuzu tozu 25 kalori ve 6 gram karbonhidrat barındırırken, aynı miktardaki çikolata tozu 12 kalori ve 3 gram karbonhidrat bulundurur. Keçiboynuzu tozunda yağ yokken çikolata tozu 1 gram da yağ içerir. Çikolata tozuyla yapılan tüm tariflerde aynı miktar keçiboynuzu tozu rahatlıkla kullanılabilir. Keçiboynuzu tozu ayrıca hamur işlerinde şekerin yerini de alabilir. Böylece hem bu maddelerin yan etkilerinden korunmuş hem de keçiboynuzu tozu faydaları elde edilmiş olacaktır.


Keçiboynuzu Tozu Nasıl Yapılır: Keçi boynuzu tozu ya da keçiboynuzu unu kurutma, öğütme ve kavurma işlemlerinin birbirin takip edecek şekilde uygulanması sonucunda elde edilir. Keçiboynuzu ağacından toplanan harnuplar güzelce yıkanıp temizlendikten sonra ilk önce kurutulur. Bu kurumuş keçiboynuzu parçaları uygun yöntemlerle öğütülüp parçalanarak toz haline getirilir. Bu keçiboynuzu tozu kavrularak kullanıma hazır keçiboynuzu tozu üretilmiş olur. Elde edilen harnup tozu keçiboynuzunun faydaları konusunda bilgi sahibi olanlar ve doğru keçiboynuzu tozu kürü ile doğal tedavi isteyenler için bulunmaz bir hazinedir.


Keçiboynuzu Tozunun Kullanımı


Keçiboynuzu tozu kullanımı yukarıda anlatıldığı gibi kakao ve çikolata tozunun kullanıldığı hemen hemen her yerde onlarla aynı miktarda olacak şekilde kullanılabilir. Yine aynı şekilde pasta, hamur işi gibi yiyeceklerde şeker yerine keçi boynuzu tozu kullanımı tercih edilebilir. Bunların yanında özel olarak keçiboynuzu kullanılarak kekler ve pasta çeşitleri mevcuttur. Bunlar hem normal tüketiminizi karşılar hem de aynı zamanda keçiboynuzu tozunun faydalarından istifade etmenizi sağlar. Keçiboynuzu tozu nasıl kullanılır sorusunun bir başka cevabı ise keçiboynuzu ile hazırlanan içecekler şeklindedir.


Peki, keçiboynuzu tozu nasıl içilir?


Keçi boynuzu tozu sıcak su ve zevkinize göre vanilya, kakao, kahve, meyve aromaları gibi değişik maddelerle karıştırılarak tüketilebilir. Keçiboynuzu tozu ile hazırlanan bu karışımlar hem zevkle tüketeceğiniz lezzetli bir içecek hem de doğal şifa deposu olacaktır. Keçi boynuzu tozu ne işe yarar sorusuna cevabı keçiboynuzunun faydaları ile ilgili yazımızda bulabilirsiniz. Ama keçiboynuzu tozunun en önemli faydasının cinsel gücü ve isteği artırıcı etki yapması olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bunun yanında, keçiboynuzu tozu kilo aldırır mı diye düşünenlere de keçiboynuzu tozunun aynı miktarda çikolata tozu veya şekere göre çok daha sağlıklı olduğunu hatırlatalım.